Много се говори за въвеждане на еврото, но нищо не се прави, за да се запознае бизнесът с практическото преминаване към единната валута. „Държавата следва да е по-адекватна в подхода си към смяната на валутата“. Това мнение изрази в интервю за ФАКТИ адв. Галин Попов, изпълнителен директор на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки. На търговците са необходими практически подробности, за да са подготвени за гладка смяна на валутата. Повечето компании посочват, че са им необходими до 6 месеца или между 6 месеца и 1 година, за преминаване чисто технически към еврото. Ако целият технически процес по преминаване към единна валута се остави за последния момент, ще има сътресения на пазара, трудности в прехода и респективно по-висока цена на преминаването от лев към евро. А тази цена ще я плащаме всички - и търговци, и потребители, предупреждава юристът.
Адв. Попов, приет е закон, уреждащ въвеждането на еврото. Оказва се, обаче че той не може да бъде приложен на практика. Бихте ли разяснили ситуацията?
Законът за въвеждане на еврото в Република България (ЗВЕРБ) е приет и влязъл в сила през месец август 2024 г. Той урежда различни срокове, част от които започват да текат още преди страната ни да влезе в еврозоната, като например двойното обозначение на цените в лева и евро. Все още не се знаят началните дати, от които тези срокове ще текат, доколкото зависят от различни неизвестни фактори, като Решението на Съвета на Европейския съюз за въвеждане на еврото у нас.
Със ЗВЕРБ е уредено задължителното приемане в определен срок на изменения и допълнения в подзаконови нормативни актове, които са от ключово значение за това търговците в страната да могат да работят спокойно. Все още обаче няма официален проект на такива изменения и допълнения. Т.е. законът в пълнота все още не може да бъде приложен, защото липсва Решение на Съвета на ЕС от една страна, а от друга, защото за бизнеса са необходими ясно уредени правила.

Какви подзаконови нормативни документи трябва да бъдат приети и от кого, за да може законът да започне да функционира?
Следва да бъдат приети доста подзаконови нормативни актове, но тук ще откроя Наредбата по чл. 118, ал. 4 от Закона за данъка върху добавената стойност (т.нар. Наредба Н-18), която касаe взаимоотношенията на търговците с фиска. Тази наредба трябваше да бъде приведена в съответствие със ЗВЕРБ в срок до два месеца от влизането в сила на закона от министъра на финансите. Това обаче все още не се случва, а е от изключително значение за нормалната работа на търговския оборот въобще в държавата.
Трябва да се приемат и наредби за прилагане на разпоредби от ЗВЕРБ, свързани с разпространението и обмяната на евробанкноти и монети, различни банкови дейности.
Българската народна банка следва да обнародва в Държавен вестник тези наредби в срок до три месеца от датата на приемане на Решение на Съвета на Европейския съюз за въвеждане на еврото. Надяваме се да не се чакат крайните дати по тези срокове, защото това ще затрудни работата на търговците и ще скъси времето за подготовка и нормален преход.
Само законът за приемане на еврото изисква промяна на още 52 закона. Докъде е стигнала тази промяна?
В преходните и заключителните разпоредби на ЗВЕРБ са предвидени изменения и допълнения на 52 закона. Сред тях са Търговският закон, Законът за защита на потребителите, Кодексът за социално осигуряване и много други. Тези изменения и допълнения влизат в сила от датата, която ще бъде определена в Решение на Съвета на Европейския съюз за приемането на еврото.
Тук има един интересен законодателен парадокс: ако отворите, да кажем Търговския закон, ще видите тези изменения и ако не сте специалист, ще останете с убеждение, че действащата валута у нас е евро. Вярно, записано е, че измененията влизат в сила, когато еврото се приеме като национална валута, но ако не стигнете с четенето си дотам, ще останете с горното впечатление.
Въобще по законодателната техника имаме пропуски. Разбирам, че е сложно и изисква съгласуване и вземане на отношение от страна на много експерти, работни групи и институции, но все пак държавата следва да е по-адекватна в подхода си към смяната на валутата.
Преди година в проучване сред бизнеса, половината от участниците заявяват, че очакват държавата да дава повече практически разсеяния по преминаването от лев към евро. Случи ли се това?
Всъщност освен политическото говорене и дейността на държавата по отношение на очакваното Решение на Съвета на ЕС, практическа работа тук, на вътрешния пазар, няма. Не се говори за обучения, не се планират никакви практически дейности, насочени към търговците като част от пазара. Ако има нещо практично, то е насочено основно към потребителите и, за съжаление, отново на базата на политическо говорене и популизъм.
Банките и големият бизнес се подготвят от месеци, за което повлия и кампанията, която организирахме през лятото на 2024 г., преди окончателното приемане на ЗВЕРБ. Но все още, за нас, като търговци, са необходими практически подробности, за да имаме готовност за гладка смяна на валутата.
От проучването, което цитирате, е видно, че за подготовката на компаниите за въвеждането на еврото са нужни минимум 6 месеца, а повечето от тях посочват между 6 месеца и година. Но както казах по-горе, има срокове, които текат и преди въвеждането на еврото, като задължението за двойно етикиране. При липсата на ясни нормативни правила, всеки един елемент от дейностите, които трябва да извършим, се усложнява и ни поставя в условия на неизвестност и нестабилност. За промените, които трябва да се направят в софтуерите на компаниите, е нужно да има пълна яснота върху какво да стъпят и едва след това може да започне същинската работа по промяната им. Тогава ще започнат и обученията на персонала в юридическа, търговска, счетоводна, одитна и др. дейности.
Кои са най-полезните разяснения, които по Ваша преценка, трябва да обясни държавата на бизнеса?
Практическите съвети. Съвместната работа на държавата и търговците по изясняване и уеднаквяване на очакванията и изискванията, свързани с прилагане на законовите разпоредби. Така могат да се избегнат съмненията какво и защо е редно да се направи, както и да са ясни изискванията към бизнеса.
Опасенията ни са, че ако нещата останат да се подготвят и влязат в сила в последния момент, ще има сътресения на пазара, трудности в прехода и респективно по-висока цена на преминаването от лев към евро. А тази цена ще я плащаме всички - и търговци, и потребители. Това може да се избегне, като се изготви пълната нормативна рамка, която очертава нужните дейности и се даде достатъчно време на пазара, за да ги стори. За сроковете вече казах по-горе. В крайна сметка, това е възможно, ако Доклада за напредъка на България и Решението се приемат през юни, а влизането е в сила от началото на 2026 г. и при условие на приети навреме посочените нормативни актове. Добре е също така да има и засилена работа по практическите обучения от страна на държавата.
Не можем да не засегнем и въпроса за цените на стоките, а именно че след приемането на еврото те ще нараснат. Каква е Вашата теза?
Цените на дадена стока не се променят заради промяната на валутата, в която тя се продава. Такива примери има навсякъде по света. Цените се променят заради пазара. Ако търсенето е голямо - цените се вдигат. Ако е малко - цените спадат. В този смисъл е добре да се каже, че в България работим в изключително конкурентна среда. Ако някой търговец просто реши да вдигне цените поради някаква непазарна причина, каквато би била промяната на валутата, то вероятността да пренасочи клиентите към конкурентите си е голяма.
Не виждам здрав разум в твърдението, че цените ще се променят заради влизането ни в еврозоната. Отделно от това, наблюдавайки страните, влезли в еврозоната, в един кратък период след непосредственото приемане на еврото се забелязва тенденция за опит за повишаване на цените, и последващо успокояване. И да имаме предвид, че не повишаването или спадането на цените е основният момент, а повишаването или спадането на доходите. А с приемането на еврото имаме всички възможности да ги повишим. Това е така, защото в последните години много финансови министри вдигаха доходите по един необоснован начин, без зад това вдигане да стоят реални икономически процеси и резултати. В следствие на това наблюдаваме сериозен отлив на чуждестранен бизнес от България. При влизане в еврозоната този бизнес ще започне да се връща дори само заради ясната и предвидима рамка на финансите. С това ще се внесат технологии, които ние иначе нямаме, и респективно ще се вдигнат и доходите. Тъй, че икономическият резултат в един средносрочен аспект ще е повече от позитивен.
Напиши коментар:
КОМЕНТАРИ КЪМ СТАТИЯТА
1 Верно
09:13 26.03.2025
2 Това е като
09:15 26.03.2025
3 Сталин
09:15 26.03.2025
4 гост
09:19 26.03.2025
5 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
""Дайте ми правото да управлявам парите на една държава, след което не ме интересува кой прави законите" ‼️
09:19 26.03.2025
6 провинциалист
Коментиран от #9
09:21 26.03.2025
7 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
че ЕсеС обсъжда премахване на "фиатните пари"‼️
Ще имате пари, но ТЕ няма да са ВАШИ‼️
Ако БАНКСТЕРЪТ не Ви разреши няма да можете да извършите всяка конкретна финансова операция🥸🥸🥸🥸
09:23 26.03.2025
8 провинциалист
Коментиран от #26
09:25 26.03.2025
9 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #6 от "провинциалист":
Абе уж е така, ама не съвсем‼️Уж търсят работници, ама заплатите все МРЗ❗
Тез в НС за 5 стинки рапта несвършиа, ама по над ДЕСЕТ МРЗ месечно взимат‼️
09:28 26.03.2025
10 Какво му е сложното?
Коментиран от #12, #13, #14
09:29 26.03.2025
11 провинциалист
09:37 26.03.2025
12 ВСТАТИЯТА Е НАПИСАНО
До коментар #10 от "Какво му е сложното?":
НЕЩО КОЕТО МНООООГО СЕ ТЪРСИ СЕ ВДИГА ЦЕНАТА МУ.......ИЗВЕДНЪЖ ЕВРАКА ПОЧВАТ СИЧКИ ДА ГО ТЪРСЯТ И КУРСА СА ВДИГА ШОТ ТЪСЕНЕТО Е ОГРОМНО. .....ПЕТ ЛЕВА ЗА ЕВРАК ША Е ПАЗАРНАТА ЦЕНА.....09:37 26.03.2025
13 ДА НЕ ГОВОРИМ ЧЕ ДЕНОМИНАЦИИТЕ
До коментар #10 от "Какво му е сложното?":
КОИТО СИ ПРЕЖИВЯЛ СА С ПАРИЧНА МАСА И ЛЕВ ИЗЦЯЛО СОБСТВЕННОСТ НА НРБ.СЕГА ДАЖЕ ПЕЧАТНИЦА НЯМАМЕ( ФРАНЦУЗИТЕ Я КУПИХА) ТОЕСТ ЕВРАКА Е СТОКА ВНОС КОЯТО ТРЯА ДА СЕ ВНЕСЕ,КУПИ......09:40 26.03.2025
14 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #10 от "Какво му е сложното?":
Не е сложно, дано се справиш:Опитай се да се замислиш защо всеки владетел е искал и налагал свои парични знаци‼️
Коментиран от #18
09:42 26.03.2025
15 Няма как да има такъв закон
09:47 26.03.2025
16 В конституцията пише
09:48 26.03.2025
17 българин
Коментиран от #20
09:50 26.03.2025
18 Има достатъчно примери,
До коментар #14 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
не сме първите та да се чудим какво ще стане. В Латвия например заплатите и цените са колкото са у нас само, че в €. Когато латвиеца дойде у нас му е евтино за разлика от българина в Латвия. Иначе имаме един стандарт на живот в страните си. В Гърция е почти същото, идат у нас и пазаруват като бесни.Коментиран от #22, #23, #24, #28, #36
09:50 26.03.2025
19 Янаки
09:51 26.03.2025
20 Дано
До коментар #17 от "българин":
Заврете си цифровото евро в еврозоната!Коментиран от #39
09:53 26.03.2025
21 Работи в банка
И едно въпросче - Ако хората масово не го искат, какъв е механизма за противодействие и в краен случай напускане на еврозоната ?
Благодаря за отговора.
Коментиран от #27
09:54 26.03.2025
22 провинциалист
До коментар #18 от "Има достатъчно примери,":
Не се опитвай да кажеш, че с приемането на еврото заплатите у нас ще останат същите като число, само ще пише "евро" след тях!Коментиран от #25
09:55 26.03.2025
23 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #18 от "Има достатъчно примери,":
Виждам, че ти е трудно❗ Коментарът ти няма нищо общо с въпроса ми, който си мислиш, че коментираш‼️10:03 26.03.2025
24 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #18 от "Има достатъчно примери,":
Това "не сме първи" е голям довод❗Той Пешо мина повечето ти съученички, та и ти му отиде на гост, нали "няма да си първата" ‼️
Коментиран от #29
10:06 26.03.2025
25 Ще стане, но за около
До коментар #22 от "провинциалист":
десетина години. иначе спада стандарта на живот поради неминуемото увеличение(у нас) и изравняване на цените в Еврозоната. Стандартът ни ще се доближи до гръцкия, но няма да ги минем.10:06 26.03.2025
26 Не може
До коментар #8 от "провинциалист":
В ЕС има квоти какво да произвеждаш и по колко, то иначе всяка държава може да си прави всичко и няма да има търговия, върху която паразитират глобалистите.10:07 26.03.2025
27 Отговор
До коментар #21 от "Работи в банка":
Натурална размяна на златни и сребърни монети. Но вероятно ще го забранят скоро. Криптото се следи напълно и транзакциите са записани.10:10 26.03.2025
28 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #18 от "Има достатъчно примери,":
Ти имаш ли втори реално завършен клас 🤔"Латвия например заплатите и цените са колкото са у нас само, че в €. Когато латвиеца дойде у нас му е евтино за разлика от българина в Латвия"
Щеше да знаеш, че за да сравниш две неща трябва да са в еднакви величини❗
Всеки фторокласник ще ти каже, че рам заплатите са двойно по-високи , а тук цените са двойно по-ниски, та затова.
За хора с твоето про.100 мислене приравни ценит тук и заплатите € ,
че да видиш каква про.100.тия ми даваш за пример‼️
10:11 26.03.2025
29 Е, ти като
До коментар #24 от "🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️":
ме пререди при Пешо аз сега да те мразя и обиждам ли?Коментиран от #31, #32
10:14 26.03.2025
30 ЕвроАтлантическа проказа
за нета -
„"Съюзът за спестяванията и инвестициите" ликвидира частната ни собственост, за да ни пази от Русия!“
..за да разберете какво ни готви еврокомунизма с еврозоната
10:15 26.03.2025
31 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #29 от "Е, ти като":
🤣🤣🤣 здрасти, аз съм Пешо‼️10:16 26.03.2025
32 🇧🇬 Б А Й Х @ Й ‼️
До коментар #29 от "Е, ти като":
Да повторя, ВИЖДАМ ЧЕ ТИ Е ТРУДНО‼️Когато има плътна стена 1.50 м децата под 1.50 няма как да видят и коментират какво има зад нея, дори да се повдигат на пръсти😉‼️
10:19 26.03.2025
33 Батето
10:21 26.03.2025
34 дедо..
11:09 26.03.2025
35 флип
Коментиран от #42
11:42 26.03.2025
36 Мухааа !
До коментар #18 от "Има достатъчно примери,":
Хайде стига с тези елементарни примери: Заплатата в Латвия била равна с нашите заплати!? Като числово изражение,вероятно е така.Но там е в евро,а у нас - в лева! Или сам си вярваш,че когато влезе еврото,ако примерно днес получаваш чисти две хиляди лева,ще получаваш и тогава две хиляди в евро.Делиш на две пич.Хиляда и малко отгоре в евро.Но всички цени ще са в евро.Това,със двойните етикети,е с цел да успиват ста дото.Шест месеца,след това нахлува " Пазарна икономика и Свободен пазар" Ето за такива трябва да влезе еврото.Когато му усетите " предимствата" и пак ще търсите виновен,затова че ще ви рендосват до кокал.Я комунизма,я Руснаците,левите,десните или марсианците.Сега в общата кошара.Като ни набутат,следва електронната кошара.Със лева,няма как да те набутат в нея.Заслепен народ! Вързват му две котви на краката,а той се кефи,как щял да плува в Европейското море на еврозоната.12:05 26.03.2025
37 АХМАК
13:23 26.03.2025
38 ПИПОНЧО
13:26 26.03.2025
39 българин
До коментар #20 от "Дано":
не мога да ви разбера копейките защото сте толкова пр@сти. пукаш се от злоба, че не е на твоето и почваш с обидите. лесно е когато си скрит зад клавиатурата, ама на живо ще мълчиш като женска п@тк@.15:26 26.03.2025
40 граф Монте Кристо
Коментиран от #41
18:41 26.03.2025
41 Е КАК ДА
До коментар #40 от "граф Монте Кристо":
НАПРАВЯТ ПОРЕДНАТА ДЕВАЛВАЦИЯ НА ЛЕВА , КАТО ГО ЛИКВИДИРАТ НАЦЯЛО ЗА ДА СПАСЯВАТ ЗАГИВАЩОТО ЕВРО А И БАНКИТЕ ИМАТ НУЖДА ДА ЛАПНАТ ОСВОБОДЕНИТЕ МИЛИАРДИ НА БЪЛГАРИТЕ ПРИ ЛИКВИДИРАНЕТО НА ВАЛУТНИЯ БОРД ПРИ НАШАТА ЗЛОПОЛУЧНА РЕАЛНОСТ ТОВА ПРЕСТЪПНО ПОЛИТИЧИСКО РЕШЕНИЕ МЕКО КАЗАНО ПРИЛИЧА НА "ВИДЯЛА ЖАБАТА ,ЧЕ КОН СЕ КОВЕ И ТЯ РЕШИЛА ДА Я ПОДКОВАТ"ТУК МАЙ ИЛИ СМЕ В"НЕБРАНО ЛОЗЕ" ИЛИ НЯКОЙ Е ПСИХО ЗОМБИ.....21:26 26.03.2025
42 НЕ Е КЪСНО
До коментар #35 от "флип":
ДА ПРОУМЕЕМ ФАТАЛНАТА СИ ГРЕШКА ,ИМА МЕХАНИЗМИ ДА СЕ ОТКАЖЕМ ОТ ЛИКВИДАЦИЯТА НА ВАЛУТНИЯ БОРД.......НО ИНАТЛЪКА СИ ГОНИ СОБСТВЕН ИНТЕРЕС ,ЖАЛКОТО Е -НИКОЙ НЕ МИСЛИ НИТО ЗА НАРОДА НИТО ,НИТО ЗА БЪЛГАРИЯ.....21:41 26.03.2025